Na rynku e-commerce coraz częściej możemy słyszeć pojęcie “fulfillment”, ale co to właściwie jest? Osoby, które prowadzą sprzedaż przez Internet i nie posiadają własnych magazynów lub chcą oddelegować tę część prowadzenia biznesu, mogą to zrobić z pomocą zewnętrznej firmy logistycznej. Z tego artykułu dowiesz się jak działa fulfillment, jakie są jego korzyści oraz czy będzie on dobrym rozwiązaniem dla Ciebie.
Co to jest fulfillment?
Fulfillment (tzw. outsourcing usług logistycznych) to usługa logistyczna oferowana przez zewnętrzną firmę (magazyn), która na swoje “barki” bierze magazynowanie towarów, kompletowanie i realizację zamówień oraz obsługę zwrotów. Niektóre firmy dodatkowo oferują szereg innych powiązanych usług takich jak kontakt z klientami, działania reklamowe czy nawet wsparcie w tworzeniu sieci sprzedaży dropshippingowej.
Zadania firmy fulfillmentowej
Po stronie magazynu leży dopilnowanie, aby towary były przechowywane w odpowiedniej temperaturze oraz pakowane z najwyższą starannością. Firma oferująca fulfillment odpowiada również za sposób przygotowania paczki oraz szybkość jej wysyłki.
Oznacza to, że Twoje paczki mogą być personalizowane według uznania. Spersonalizowane bileciki lub papier do pakowania z logo firmy są już standardem szczególnie w branżach tj. fashion i beauty. MindPack podejmuje się również mniej standardowych zadań, takich jak perfumowanie zamówień przed zamknięciem, korzystanie z recyklingowanych pudełek lub wypełniaczy, które nie zawierają plastiku.
Następnym korkiem po przygotowaniu zamówienia jest wysyłka. Ze względu na ogromną ilość realizowanych zamówień, magazyn fulfillmentowy wysyła zamówienia po niższej stawce na podstawie indywidualnej umowy z kurierami. Klienci korzystający z usługi fulfillmentu mogą skorzystać z tej preferencyjnej stawki.
Ważnym jest też czas odebrania paczek, który w magazynach odbywa się w późnych godzinach popołudniowych. Dzięki temu tego samego dnia realizowane są zamówienia złożone do stosunkowo późnej godziny.
Jakie są zalety fulfillmentu?
Usługa, jaką jest fulfillment niesie wiele korzyści dla właścicieli sklepów internetowych. Przede wszystkim ogromna oszczędność czasu oraz pieniędzy, ale nie tylko.
Wysoka jakość obsługi logistycznej
Gdy obsługa logistyczna jest w całości realizowana przez fulfillment, nie musisz się martwić o jej jakość. Niezależnie od sezonu oraz ilości zamówień, masz zagwarantowaną wysyłkę zamówień w wyznaczonym czasie, a dobrze ułożone procesy praktycznie eliminują możliwość wystąpienia pomyłki.
Obniżenie kosztów
Jednym z powszechnych problemów, które napotykają właściciele sklepów internetowych, jest sezonowość ich sprzedaży. Intensywnym sezonem jest szczególnie czwarty kwartał roku, w którym ilość zamówień znacząco się zwiększa, a to może generować wyższe koszty związane z zatrudnianiem nowych pracowników do obsługi zamówień.
Ponadto potrzebna jest większa przestrzeń do magazynowania znacznej ilości towaru. Jeśli masz własny magazyn, niezależnie od sezonu generuje on wysokie, stałe koszty utrzymania. Decydując się na usługę fulfillmentu możliwa jest zamiana kosztów stałych na koszty zmienne.
Utrzymując własnych pracowników i magazyn (koszty stałe), Twoim zmartwieniem jest, aby nie stali bezczynnie. W innym wypadku tracisz. Rezygnując z magazynu i pracowników na rzecz fulfillmentu, płacisz tylko wtedy kiedy sprzedajesz i wysyłasz. Nie ma ryzyka marnowania zasobów.
Dodatkowo firmy logistyczne współpracują ze wszystkimi znanymi firmami kurierskimi i ze względu na dużą ilość wysyłek otrzymują konkurencyjne stawki. Jak widać usługa fulfillmentu pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.
Dynamiczny wzrost sprzedaży
Jeżeli zajmujesz się choćby w najmniejszym stopniu realizacją zamówień i magazynem, tracisz na to wiele energii i czasu. Czasu, który mógłbyś poświęcić na rozwój sprzedaży i szukaniu nowych potencjałów. Właśnie dlatego firmy, które decydują się na fulfillment, tak często notują wzrost sprzedaży.
Stałe opłaty za zamówienie
To akurat nie jest zaleta każdego fulfillmentu. Natomiast z MindPack płacisz stałą opłatę za zamówienie, dzięki czemu łatwo możesz obliczyć i zaplanować koszty związane z obsługą logistyczną. W przeciwieństwie do innych firm pozostajemy transparentni i nie stosujemy długich, skomplikowanych cenników.
Jak to wygląda krok po kroku?
Krok 1. Integracja systemu
Na początku istotnym jest, by platforma sprzedażowa sklepu internetowego, Twoje konto na Allegro, Amazon, eBay zostały zintegrowane z systemem informatycznym operatora fulfillmentu, aby sprawnie zarządzać zamówieniami, stanami magazynowi oraz ich wysyłką. Mindpack posiada gotowe integracje ze wszystkim platformami sprzedażowymi w Polsce.
Krok 2. Odbiór towaru
Właściciel sklepu internetowego zamawia towar z hurtowni lub dostawa towaru zostaje zlecona z magazynu klienta, który trafia bezpośrednio do naszego centrum logistycznego, w którym odbywa się odbiór towaru. Po przyjęciu towaru następuje jego weryfikacja, dokumentacja zdjęciowa oraz zostaje przeliczony stan magazynowy i przyjęcie dokumentem PZ na stan magazynowy.
Krok 3. Magazynowanie towarów
Towar trafia na odpowiednie regały metalowe lub miejsce paletowe i zostaje przechowywany aż do wysyłki. Jeżeli magazynowany towar potrzebuje specjalnych zabezpieczeń lub odpowiedniej temperatury to centrum logistyczne posiada odpowiednie do tego zaplecze.
Krok 4. Pakowanie towarów
Kompletacja zamówienia i przygotowane paczki są przez nas pakowane zgodnie z wytycznymi i standardami klienta. Opieramy poprawność kompletacji na kodach EAN, ale również współpracujemy z klientami, którzy takich kodów jeszcze nie posiadają.
Krok 5. Wysyłka
Po spakowaniu zamówienia, zostaje wydrukowana etykieta kurierska i zamówienie trafia na pole odkładcze, gdzie oczekuje na przyjazd kuriera. W ofercie posiadamy wszystkich znanych przewoźników. Dodatkowo, zamówienia złożone w sklepie do godz. 18:00 są wysyłane tego samego dnia.
Krok 6. Obsługa zwrotów i reklamacji
Oferujemy obsługę zwrotów oraz reklamacji. Przyjmujemy zwroty i weryfikujemy stan produktu, jego uszkodzenia oraz przygotowujemy pełną dokumentację zdjęciowa wraz z przesłaniem do naszego Partnera protokołu zwrotu, który znajdował się w paczce. Pełnowartościowe produkty, które przejdą procedurę powrotu na magazyn są przyjmowane na stan i kierowane do miejsca gdzie są magazynowane. Ponadto, oferujemy również szereg usług dodatkowych poprawiających jakość produktu tj. poprawa opakowania, pranie, prasowanie itp.
Podsumowanie informacji o fulfillmencie
Podsumowując, fulfillment polega na przejęciu szeroko rozumianej obsługi logistycznej w sklepie internetowym przez inną firmę. Dzięki usłudze fulfillmentu możesz skupić się na rozwoju sklepu internetowego i nie musisz przejmować się zatrudnianiem dodatkowych pracowników podczas największej sprzedaży. Jeśli czujesz, że procesy logistyczne w Twoim sklepie internetowym zaczynają Cię przerastać, postaw na fulfillment. Z chęcią przygotujemy ofertę dla Ciebie!
Od bezstresowej logistyki już tylko dwa kliknięcia!
Sprawdź na przykładzie swojej firmy czy usługa fulfillment jest dla Ciebie oraz ile może zaoszczędzić Twoja firma.
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną wycenę.